Települések a Móri Borvidéken:

Bakonycsernye

Bakonycsernye a 81. számú Győr-Székesfehérvár főútról lekanyarodva, illetve a 82. számú Győr-Veszprém főútról Zircnél letérve mellékúton közelíthető meg. A község 10 kilométerre található a Mór-Zirc útvonalon, Mórtól nyugati irányban, A Gaja-patak völgyében 7 km hosszan elnyúló település, Fejér megye legnyugatibb helysége. Korábban bányászfalu volt. A község nevét a cserny, fekete jelentésű szláv szóból vezetik le.

Területén avar kori temetőt tártak fel, a közelben találhatóak az Árpád-kori Csikling vár maradványai. A török pusztítás után az 1700-as években szlovák telepesekkel népesítették be a községet.

A XIX. század végén az idénymunkásként dolgozó helyiek híres háziipari terméke a kenyérkosár volt.  Az 1800-as évek végén az életet a bányászat lendítette fel.

A község önkormányzata 1997-ben avatta a település címerét és zászlaját. A településen helyi Szlovák Kisebbségi Önkormányzat működik, felvállalva a hagyományőrzést és szlovák nyelvápolást,  az ősi kulturális emlékek, értékek megőrzését.

A falu határaiban kettő, a horgászok körében kedvelt horgásztavat találunk, amelyben pontyot, kárászt, amurt, csukát és süllőt tenyésztenek.

Bakonycsernye képekben

Látnivalók

Evangélikus templom: késő barokk épület. A 275. évforduló alkalmából az evangélikus egyház és a Szlovák Kisebbségi Önkormányzat márvány emléktáblát állított a település evangélikus lelkészeinek, amely a templomban megtekinthető.

Bányász emlékpark: a bánya megszüntetése miatt feleslegessé vált eszközöket megvette az önkormányzat, és egy erre a célra kialakított parkban helyezte el.  Az eszközök megtekintése során látható a technikai fejlődés, ami 80 év alatt történt.

Csikling vár: rommaradványai Bakonycsernyétől 4 km-re találhatók.

– 18. századi katolikus templom

– 19. századi tornácos parasztházak,

– 1848-as emlékmű, és a háborús áldozatok emlékműve a Pacmán hegyen,

– a 2. világháborús áldozatok bronz emléktáblája a brezovai temető halottasházán.

www.bakonycsernye.hu

This site is registered on wpml.org as a development site.